Eļļotais vai lakotais parkets

Izvēloties parketa grīdas apdari, viens no svarīgākajiem lēmumiem ir izvēle starp eļļotu vai lakotu virsmu. Abas apdares metodes piedāvā unikālas priekšrocības un izaicinājumus, kas ietekmē gan estētiku, gan praktiskumu. Lai palīdzētu jums izdarīt pareizo izvēli, apskatīsim abu risinājumu īpašības, priekšrocības un trūkumus.

Cietvaska eļļotais parkets

Cietvaska eļļotais parkets ir dabīga un eleganta izvēle, kas izceļ koka dabisko tekstūru un piešķir tam siltu izskatu. Šī apstrāde apvieno eļļas un vaska īpašības, kur vasks nodrošina papildu aizsardzību pret nodilumu un mitruma ietekmi. Vasks netiek uzklāts kā atsevišķs slānis, bet gan izšķīdināts eļļā, tādēļ šo apstrādi dēvē par cietvaska eļļu.

Priekšrocības:

  1. Dabīgums: Cietvaska eļļota virsma izceļ koka dabisko skaistumu, tekstūru un siltumu.

  2. Aizsardzība: Vaska kārta pasargā parketu no nodilšanas un mitruma ietekmes, padarot to izturīgāku.

  3. Viegla lokāla atjaunošana: Nelielus bojājumus, skrāpējumus un traipus var viegli novērst, atkārtoti uzklājot eļļu tikai bojātajai vietai.

  4. Elastība: Cietvaska eļļota grīda ir elastīgāka pret nelielām izmaiņām mitrumā un temperatūrā.

  5. Piemērots sarežģītām tekstūrām: Birstēti un dziļi birstēti parketi bieži tiek apstrādāti ar cietvaska eļļu, jo tā saglabā un izceļ sarežģīto reljefu.

Trūkumi:

  1. Prasa regulāru kopšanu: Cietvaska eļļotai grīdai ir nepieciešama periodiska atkārtota eļļošana, lai saglabātu tās aizsargkārtu.

  2. Mazāka izturība pret mitrumu: Eļļota virsma var būt jutīgāka pret mitruma un šķidrumu traipiem, ja netiek laikus veikta kopšana.

  3. Jutība pret skrāpējumiem: Lai gan lokāla labošanas iespēja ir priekšrocība, cietvaska eļļota grīda mēdz vieglāk saskrāpēties nekā lakota.

Kopšana un atjaunošana

Cietvaska eļļotam parketam ir obligāta pirmā uzkopšana pēc grīdas ieklāšanas, lai nodrošinātu pilnvērtīgu aizsardzību. Šajā procesā grīda jāapstrādā ar nobeidzamo cietvaska eļļas kārtu, kas papildus aizsargā virsmu pret mitrumu un nodilumu.

Cietvaska eļļota parketa grīda prasa regulāru kopšanu, lai saglabātu tās izskatu un aizsardzību:

  • Regulāra kopšana: Ikdienas tīrīšanai ieteicams izmantot sausu vai viegli mitru drānu, kā arī speciālus tīrīšanas līdzekļus, kas piemēroti cietvaska eļļotām virsmām.

  • Atjaunošana: Kad virsma zaudē spīdumu vai sāk parādīties nodiluma pazīmes, nepieciešams atkārtoti uzklāt cietvaska eļļu. Vidēji to ieteicams darīt ik pēc 1–3 gadiem atkarībā no grīdas noslodzes. Šo nepieciešamību var noteikt pēc vizuāliem bojājumiem vai virsmas raupjuma.

Lakotais parkets

Lakotais parkets ir populāra izvēle, pateicoties tā izturībai, dizaina daudzveidībai un spīdīgajam izskatam. Tas ir piemērots intensīvi izmantotām telpām, piemēram, viesistabām un birojiem, pateicoties augstajai nodilumizturībai. Laka nodrošina grīdai cietu un noturīgu virsmas slāni, kas ir īpaši piemērots gludām grīdām. Birstēti un dziļi birstēti parketi reti tiek lakoti, jo laka nespēj efektīvi nosegt sarežģītus reljefus, tāpēc lakotie parketi pārsvarā ir gludāki.

Priekšrocības:

  1. Augsta izturība: Lakota virsma piedāvā izcilu aizsardzību pret skrāpējumiem, traipiem un nolietojumu, padarot to par labu izvēli telpām ar augstu noslodzi, piemēram, viesistabām vai birojiem.

  2. Ūdensizturība: Laka veido aizsargbarjeru, kas labāk pasargā grīdu no šķidrumiem un mitruma.

  3. Mazāka kopšana: Lakota virsma ir viegli tīrāma un neprasa biežu kopšanu, kas padara to piemērotu aizņemtiem mājsaimniecību īpašniekiem vai komerciālām telpām.

  4. Vizuālā daudzveidība: Lakots parkets piedāvā plašu dizaina variāciju, ieskaitot dažādus spīduma līmeņus (matēts, pusmatēts, spīdīgs) un tonētas lakas, kas ļauj pielāgot grīdas izskatu individuālām prasībām.

Trūkumi:

  1. Grūtāka lokāla atjaunošana: Skrāpējumu vai bojājumu gadījumā visa grīdas virsma bieži vien jāslīpē un jāpārklāj no jauna.

  2. Mazāka dabiskuma sajūta: Lakota virsma var izskatīties mazāk dabiska un siltuma ziņā "aukstāka" nekā eļļota grīda.

  3. Cietāka virsma: Lakotais slānis var būt mazāk elastīgs pret koka kustībām, īpaši pie mitruma un temperatūras izmaiņām.

Kopšana un atjaunošana

Lakotā parketa kopšana ir vienkārša un prasa mazāk piepūles nekā eļļotam parketam:

  • Regulāra kopšana: Ikdienā pietiek ar putekļsūcēja vai mīkstas slotas izmantošanu un grīdas mazgāšanu ar viegli mitru lupatu, izmantojot speciālus mazgāšanas līdzekļus lakotām virsmām.

  • Atjaunošana: Lai gan lokāla atjaunošana ir sarežģītāka, jo vairs nevar tieši notonēt bojāto vietu, ir pieejami dažādi mākslīgie tonētie vaski, kas ļauj noslēpt bojājumus. Šie vaski tiek piemeklēti tuvākajam parketa tonim, nodrošinot vizuāli pieņemamu rezultātu. Lielāku bojājumu vai nodiluma gadījumā nepieciešams slīpēt visu grīdu un uzklāt jaunu lakas kārtu. Šis process atgriež grīdai sākotnējo izskatu un nodrošina tās ilgtspēju.

Kā izvēlēties?

Izvēle starp eļļotu un lakotu parketu ir atkarīga no jūsu vēlmēm, dzīvesstila un telpas izmantošanas mērķa. Cietvaska eļļotais parkets būs ideāls, ja vēlaties uzsvērt koka dabisko skaistumu, izcelt tā tekstūru un pieļaujat periodisku kopšanu, tostarp atkārtotu eļļošanas nepieciešamību. Savukārt lakotais parkets ir lieliski piemērots telpām ar intensīvu noslodzi, pateicoties tā nodilumizturībai un vienkāršajai ikdienas uzturēšanai. Izvēle jāveic, balstoties uz estētiskajām prasībām, praktiskuma vajadzībām un ilgtermiņa uzturēšanas iespējām.

Secinājums

Abas apdares metodes piedāvā savas unikālās īpašības, pielāgojoties dažādām praktiskām un estētiskām vajadzībām. Izvēloties starp tām, ņemiet vērā gan grīdas lietošanas intensitāti, gan vēlamo kopšanas apjomu, lai pieņemtu vislabāko lēmumu jūsu mājoklim vai darba videi.

Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par mūsu piedāvājumiem vai vēlaties konsultēties ar speciālistiem, zvaniet uz +371 27070040, rakstiet uz salons@metroks.lv, vai apmeklējiet mūsu salonu Brīvības gatvē 323, Rīgā. Lai iegūtu vairāk iedvesmas un aktuālu informāciju, sekojiet mums arī Facebook un Instagram. Mēs priecāsimies palīdzēt!

Flīzes

Igors Obuhovskis

Jaunākās Tendences un Inovācijas 2024. gadā

Lamināts
Parkets
Vinils

Iļja Obuhovskis

Apakšklāji laminātiem, viniliem un parketiem

Vinils

Iļja Obuhovskis

Pamatnes sagatavošana vinila flīžu pielīmēšanai

Flīzes

Iļja Obuhovskis

Flīžu daudzuma aprēķins: precizitāte, plānošana un rezerves nozīme

Parketa apdare ir būtisks elements, kas ietekmē gan grīdas izskatu, gan tās ilgmūžību. Izvēloties starp cietvaska eļļoto un lakoto parketu, svarīgi ņemt vērā abu apdares veidu īpašības.

Cietvaska eļļotais parkets izceļ koka dabisko skaistumu un tekstūru, nodrošinot siltu un mājīgu izskatu. Šī apdare ir elastīga pret mitruma un temperatūras izmaiņām, kā arī ļauj lokāli labot bojājumus. Tomēr eļļotajai grīdai nepieciešama regulāra kopšana, tostarp atkārtota eļļošana ik pēc 1–3 gadiem, lai saglabātu tās aizsargkārtu.

Lakotais parkets ir piemērots intensīvi izmantotām telpām, jo laka veido cietu un izturīgu virsmu, kas pasargā no skrāpējumiem un traipiem. Lakotās grīdas ir viegli tīrāmas un neprasa biežu kopšanu, padarot tās praktiskas aizņemtām mājsaimniecībām vai komerciālām telpām. Tomēr lokālu bojājumu labošanai bieži nepieciešama visas grīdas slīpēšana un atkārtota lakošana.

Izvēle starp šiem apdares veidiem ir atkarīga no jūsu vēlamā estētiskā efekta, uzturēšanas iespējām un telpas lietošanas intensitātes. Cietvaska eļļotais parkets būs lieliska izvēle dabīguma cienītājiem, savukārt lakotais – tiem, kas meklē maksimālu izturību.

Ja jums nepieciešama palīdzība parketa izvēlē vai apstrādē, sazinieties ar mūsu speciālistiem, lai atrastu vispiemērotāko risinājumu.

VairākMazāk