Grīdas segumu defekti ir bieži sastopama problēma, kas var negatīvi ietekmēt mājokļa gan vizuālo pievilcību, gan funkcionālo kvalitāti. Šie defekti parasti rodas nepareizas uzstādīšanas, neatbilstošas pamatnes sagatavošanas vai nevēlama klimata apstākļu dēļ. Piemēram, plaisas, deformācijas un virsmas bojājumi var ievērojami samazināt grīdas kalpošanas ilgumu un radīt papildu izmaksas to labošanai. Šajā rakstā padziļināti aplūkosim galvenos grīdas segumu defektu cēloņus un sniegsim praktiskus ieteikumus, kā no tiem izvairīties, nodrošinot gan materiāla ilgmūžību, gan estētiku.
Telpas gaisa temperatūra un mitrums
Mitrums un temperatūra telpā ir divi galvenie faktori, kas ietekmē grīdas segumu kalpošanas ilgumu un kvalitāti. Lai grīdas segumi kalpotu ilgstoši un nezaudētu savu vizuālo pievilcību, svarīgi ir ievērot ražotāju ieteikumus. Optimālais gaisa mitrums telpā ir 40–60%, savukārt temperatūrai jābūt no 18 līdz 24°C. Taču liela nozīme ir šo parametru stabilitātei. Straujas temperatūras vai mitruma izmaiņas var izraisīt grīdas seguma deformācijas. Piemēram, apkures sezonā, ja mitrums nokrīt zem 25%, grīdas var plaisāt vai krakšķēt. Savukārt vasarā, kad mitrums bieži pārsniedz 70%, pastāv risks, ka grīdas segums uzbriest vai deformējas.
Mitrums grīdā
Grīdas segumu uzklāšanas procesā būtiska nozīme ir tam, lai grīdas pamatne būtu pilnībā sausa. Ražotāju noteiktās mitruma normas ir 2% vai 1.8% apsildāmām grīdām. Ja estrich grīdas mitrums pārsniedz šo robežu, grīdas segums var neatgriezeniski bojāties. Pēc estrich grīdas pilnīgas sacietēšanas (vismaz 28 dienas) ir jāparedz vismaz vēl pusotrs mēnesis aktīvas żāvēšanas un sildīšanas, lai nodrošinātu mitruma samazināšanos līdz pieļaujamam līmenim. Lai pārbaudītu mitrumu, izmantojiet precīzus mērinstrumentus, piemēram, karbīda metodi.
Nelīdzena pamatne
Kārtīgi sagatavota pamatne ir viena no veiksmīgas grīdas seguma uzklāšanas atslēgām. Pat ideāli ieklātas estrich grīdas reti atbilst ražotāju prasībām par maksimālo nelīdzenumu – ±3 mm uz 2 metriem. Nelīdzena pamatne var izraisīt grīdas seguma deformāciju un samazināt tā kalpošanas ilgumu. Pamatnes izlīdzināšanai ieteicams izmantot dimanta diskus un grīdas špakteles, piemēram, STAUF RM.
Ieklāšana vienā kontūrā bez profiliem
Temperatūras un mitruma izmaiņas izraisa grīdas materiālu izplešanos un saraušanos. Ja vienā kontūrā netiek izmantotas deformācijas šuves, grīdas segums var pacelties telpas vidū vai deformēties gar malām. Piemēram, vinila grīdas var ieklāt 200 m² lielā platībā bez profiliem, taču lamināta grīdas maksimālā platība bez profiliem ir 64 m². Jāņem vērā, ka šie ierobežojumi attiecas tikai uz nepārtrauktu platību vienā telpā. Tiklīdz mājas platība tiek dalīta vairākās telpās, katra telpa jāatdala ar profiliem durvju ailēs, lai nodrošinātu materiāla stabilitāti. Ja māja sastāv no vairākām telpām, visām telpām jābūt atdalītām ar profiliem durvju ailēs.
Siltās grīdas
Siltās grīdas ir populāra apkures sistēma, taču tā var izraisīt papildu spriegumus grīdas segumos. Straujas temperatūras izmaiņas un zems mitrums var izraisīt grīdas deformācijas. Lai no tā izvairītos, siltās grīdas jāiesilda pakāpeniski, telpas temperatūru paaugstinot par 1°C dienā, un jānodrošina, ka grīdas virsmas temperatūra nepārsniedz 27°C. Mitruma līmenim telpā jābūt stabilam, lai novērstu grīdas seguma plaisāšanu vai deformāciju.
Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par mūsu piedāvājumiem vai vēlaties konsultēties ar speciālistiem, zvaniet uz +371 27070040, rakstiet uz salons@metroks.lv, vai apmeklējiet mūsu salonu Brīvības gatvē 323, Rīgā. Lai iegūtu vairāk iedvesmas un aktuālu informāciju, sekojiet mums arī Facebook un Instagram. Mēs priecāsimies palīdzēt!