Lamināta grīdas ieklāšana ir svarīgs process, kas prasa rūpīgu plānošanu un precizitāti. Šis raksts sniegs detalizētu pārskatu par galvenajiem lamināta ieklāšanas posmiem, sākot ar pamatnes sagatavošanu un mikroklimata nodrošināšanu līdz apdares darbiem. Izpratne par katru soli palīdzēs izvairīties no biežākajām kļūdām un nodrošinās lamināta seguma ilgmūžību.
Mikroklimata nozīme un saglabāšana
Mikroklimata uzturēšana ir viens no svarīgākajiem lamināta grīdas ieklāšanas nosacījumiem, lai nodrošinātu tās ilgmūžību un stabilitāti. Ja mikroklimata prasības netiek ievērotas, var rasties deformācijas, plaisas vai citi bojājumi, kas būtiski ietekmē lamināta izskatu un funkcionalitāti.
- Telpas temperatūra: Ieklāšanas un ekspluatācijas laikā jāuztur 18–24 °C.
- Grīdas temperatūra: Maksimālā grīdas temperatūra nedrīkst pārsniegt 27 °C, un temperatūras regulācijai jābūt ne vairāk kā 1 °C dienā.
- Relatīvais mitrums: Telpas mitrumam jābūt robežās no 40–60%.
Kāpēc tas ir svarīgi? Pārāk augsts mitrums var izraisīt lamināta uzbriestību, bet pārāk sauss gaiss – plaisas savienojumos. Temperatūras svārstības var ietekmēt lamināta stabilitāti, īpaši apsildāmo grīdu gadījumā.
Pamatnes sagatavošana un tīrīšana
Pareizi sagatavota un tīra pamatne ir lamināta grīdas veiksmīgas ieklāšanas pamats. Nepareizi sagatavota pamatne var izraisīt čīkstoņu, nestabilitāti un grīdas bojājumus.
- Pamatnes līdzenums: Maksimālā pieļaujamā nevienmērība ir 2 mm uz 1 m. Nepieciešamības gadījumā izmantojiet remonta sastāvu vai pašizlīdzinošo maisījumu.
- Mitruma kontrole: Cementa pamatnes mitruma līmenim jābūt zem 2%, anhidrīta segumos – zem 0,5%. Apsildāmām grīdām cementa segumam – zem 1,8%, anhidrīta gadījumā – zem 0,3%. Precīzai noteikšanai izmantojiet karbīda metodi.
- Tīrīšana: Noņemiet putekļus un netīrumus ar augstas veiktspējas putekļsūcēju un, ja nepieciešams, izmantojiet mitru drānu. Lai samazinātu putekļu atkārtošanos, uzklājiet grunti, piemēram, STAUF VDP 130.
Apakšklāja izvēle un prasības
Apakšklājs ir būtiska lamināta ieklāšanas daļa, kas nodrošina skaņas izolāciju, mitruma aizsardzību un stabilitāti. Kaindl instrukcijās ir noteiktas šādas minimālās prasības:
- Spiedes stiprība (CS): Vispārējai lamināta ieklāšanai – ne mazāk kā 90 kPa, eglītes raksta gadījumā – ne mazāk kā 150 kPa, kā noteikts Kaindl instrukcijās, lai nodrošinātu lamināta stabilitāti un izturību.
- Tvaika izolācija: Apakšklājam jābūt ar tvaika barjeru (SD ≥ 75 m), lai aizsargātu laminātu no mitruma bojājumiem.
- Siltuma pretestība: Apsildāmām grīdām apakšklāja siltuma pretestībai jābūt līdz R ≤ 0.05 m²K/W, bet ideālā gadījumā izmantot tam piemērotus apakšklājus, piemēram, Multiprotec 1000 vai Multiprotec Vinyl Click (līdz 0.01 m²K/W).
Papildu ieteikumi apakšklāja izvēlei:
- Izvēlieties materiālus ar augstu blīvumu, kas atbilst Kaindl instrukcijām. Piemēram, eglītes rakstam piemēroti apakšklāji ir tie, kuru spiedes stiprība (CS) pārsniedz 150 kPa, piemēram Multiprotec 1000 (310 kPa) vai Multiprotec Vinyl Click (400 kPa).
- Standarta raksta gadījumā ievērojiet vispārīgās prasības par spiedes stiprību (CS ≥ 90 kPa), lai nodrošinātu stabilitāti un ilgmūžību, piemēram, Secura Expert Aquastop Smart (90 kPa) vai Multiprotec Vinyl Click (400 kPa).
Nepareizi izvēlēts apakšklājs var izraisīt lamināta čīkstēšanu, stabilitātes problēmas un garantijas zaudēšanu.
Uzstādīšana:
- Uzmanīgi izklājiet apakšklāju uz sagatavotas pamatnes.
- Ja apakšklājam nav integrētas savienojumu sistēmas, izmantojiet alumīnija līmlenti savienojumu nostiprināšanai.
- Pārliecinieties, ka apakšklājs ir pilnīgi līdzenā un cieši pieguļ pamatnei, izvairoties no krokām.
Lamināta ieklāšana
Lamināta grīdas ieklāšana ir precīzs process, kam nepieciešams ievērot vairākas būtiskas prasības, lai nodrošinātu kvalitatīvu un ilgtspējīgu rezultātu.
Minimālais dēļa platums pie sienām vai citām telpas malām nedrīkst būt mazāks par 5 cm, lai novērstu grīdas deformāciju un saglabātu izturību. Gala savienojumu nobīde starp rindām ir jāievēro vismaz 40 cm, kas palīdz vienmērīgi sadalīt slodzi un uzlabo grīdas stabilitāti.
Deformācijas šuves ir būtiskas, lai kompensētu lamināta grīdas kustības temperatūras un mitruma izmaiņu dēļ. Perimetra deformācijas šuves pie sienām un citiem fiksētiem objektiem jāatstāj vismaz 12 mm platumā. Durvju zonās un citās pārejās ir svarīgi ievērot deformācijas šuves, lai novērstu spriegumus grīdas konstrukcijā. Maksimālais lamināta grīdas ieklāšanas laukums bez papildu profiliem ir 8 x 8 m (64 m²). Ja ieklāšanas laukums pārsniedz šo izmēru, nepieciešams izmantot kustības profilu.
Lamināta eglītes raksta ieklāšanā jāievēro papildu prasības. Pilniem paneļiem līmēšana nav nepieciešama, bet nelielu trīsstūra formas izgriezumu vai caurumu vietu piepildīšanai var izmantot koka līmi (D2/D3). Jānodrošina, lai liekā līme tiktu nekavējoties notīrīta ar mitru drānu, saglabājot grīdas vizuālo kvalitāti. Līmēšana attiecas tikai uz atsevišķu paneļu savienošanu, nemainot peldošo uzstādīšanas metodi.
Nobeigums
Pareizi plānojot un ievērojot visus ieklāšanas soļus, lamināta grīda saglabās savu estētisko vērtību un funkcionālo stabilitāti daudzus gadus. Izvēloties augstas kvalitātes materiālus un ievērojot ražotāja norādījumus, jūs izvairīsieties no problēmām un izbaudīsiet kvalitatīvu grīdas segumu.
Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par mūsu piedāvājumiem vai vēlaties konsultēties ar speciālistiem, zvaniet uz +371 27070040, rakstiet uz salons@metroks.lv, vai apmeklējiet mūsu salonu Brīvības gatvē 323, Rīgā. Lai iegūtu vairāk iedvesmas un aktuālu informāciju, sekojiet mums arī Facebook un Instagram. Mēs priecāsimies palīdzēt!